Zapraszamy do naszej szkoły i na stronę naboru elektronicznego...

Poszukiwany na rynku pracy zawód - kierunek nauczania w naszej...

Poszukiwany na rynku pracy zawód - kierunek nauczania w naszej...

Poszukiwany na rynku pracy zawód - kierunek nauczania w naszej...

Poszukiwany na rynku pracy zawód - kierunek nauczania w naszej...

Policealna szkoła dla dorosłych

Solidne wykształcenie i doświadczenie zawodowe...

Nowe kwalifikacje, nowe możliwości, nowa praca, nowe inspiracje...

Tapicer

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU:

Tapicer należy do zawodów o charakterze rzemieślniczym. Zawód ten ma dość długą historię i do dnia dzisiejszego cieszy się dużym powodzeniem. Do obowiązków tapicera należy tapicerowanie (oraz naprawa tapicerki) mebli, samochodów i innych wyrobów. Jednak praktyczny zakres posiadanych kompetencji tapicera jest dużo szerszy. tapicerowanie mebli – to podstawowe zadanie, które polega na naprawie zniszczonej i zużytej  tapicerki lub całkowita jej wymiana. Rzemieślnicy ci zajmują się również renowacją mebli, zwłaszcza tych zabytkowych. Tapicerują wnętrza samochodów - tapicer zajmuje się odnawianiem wnętrz samochodów osobowych, ciężarowych oraz autobusów. Do jego kompetencji należy także wymiana tapicerki w autach.

W zawodzie wystepuje kwalifikacja:

 

PERSPEKTYWY ZAWODOWE

Wykonywanie mebli tapicerowanych – w rękach tapicera mogą powstawać takie przedmioty, jak pufy, kanapy, krzesła, wersalki, tapczany, fotele samochodowe, ale również przedmioty dekoracyjne, np. zasłony, kotary czy dywany i wykładziny. Wykańczanie oraz dekorowanie wyrobów tapicerskich za pomocą pasmanterii, pikowania.

Może wykonywać drobne usługi takie, jak wygłuszanie drzwi, obciąganie guzików, układanie wykładzin dywanowych czy tworzenie pokrowców na meble.
Tapicer w swojej pracy wykorzystuje różnego rodzaju materiały i tkaniny. Dobiera materiały potrzebne do wykonania mebla tapicerskiego określonego typu. Dobiera tkaniny do typu i stylu wnętrza. W swojej pracy korzysta on z narzędzi ręcznych, wśród których wymienić należy przede wszystkim igły, nożyce, obcęgi, młotek, szpilki, ale także wkrętaki oraz narzędzia ślusarskie i stolarskie. Oczywiście w pracy tapicera niezbędne są także zszywacze pneumatyczne, a także maszyny służące do szycia, przeszywania oraz cięcia materiałów tapicerskich. Tapicer może pracować w zakładach produkujących i naprawiających wyroby tapicerowane oraz prowadzących prace dekoratorsko – tapicerskie. Może też pracować w pracowniach dekoratorskich planów filmowych i teatralnych oraz prowadzić własny zakład tapicerski.

 

W tej chwili brak zawartości sklasyfikowanej pod tym terminem.

Współpracujemy

Skontaktuj się z nami

Dyrekcja Centrum

42-200 Częstochowa
ul. Przechodnia 11/15
tel. +48 34 324 24 81, +48 34 324 32 20
fax: +48 34 324 17 06
email: sekretariat@ckziu.eu
elektroniczna skrzynka podawcza: ePUAP CKZiU