Zapraszamy do naszej szkoły i na stronę naboru elektronicznego...

Poszukiwany na rynku pracy zawód - kierunek nauczania w naszej...

Poszukiwany na rynku pracy zawód - kierunek nauczania w naszej...

Policealna szkoła dla dorosłych

Solidne wykształcenie i doświadczenie zawodowe...

Nowe kwalifikacje, nowe możliwości, nowa praca, nowe inspiracje...

Branża samochodowa

Branża samochodowa

W dziale samochodowym prowadzone są zajęcia z przedmiotów zawodowych dla kierunków Technik Pojazdów Samochodowych i dla Zasadniczej Szkoły Zawodowej o specjalności mechanik pojazdów samochodowych i elektromechanik pojazdów samochodowych. Ponadto prowadzony jest kurs kwalifikacyjny M.12 - elektromechanik pojazdów samochodowych.
Uczniowie odbywający praktyczną naukę zawodu doskonalą swoje umiejętności z zakresu demontażu i montażu podzespołów pojazdów samochodowych, naprawy pojazdów samochodowych. Wykonują operacje kontrolno - pomiarowe podzespołów oraz dokonują ich regulacji. Pracownie są wyposażone w szereg pomocy dydaktycznych oraz w sprzęt warsztatowy taki jak:

- komputerowe urządzenie do ustawiania zbieżności kół Beissbarth
- podnośniki
- prasa hydrauliczna
- klucze pneumatyczne oraz wysokiej jakości zestawy narzędzi
- stanowisko do badania alternatorów
- stół probierczy do diagnostyki urządzeń elektrycznych S-2C
- tester akumulatorów
- komputer diagnostyczny Kts
- tester diagnostyczny
- tester akumulatorów
- tester sprawności amortyzatorów
- szarpaki najazdowe
- wyważarka i montażownica kół
- profesjonalna stacja do obsługi i napełniania klimatyzacji samochodowej

 oraz wiele innych specjalistycznych narzędzi i przyrządów.

Uczniowie odbywający praktykę w dziale samochodowym doskonalą swoje umiejętności w następujących pracowniach:

- pracowni diagnostyki pojazdów
- pracowni napraw pojazdów
- pracowni demontażu i montażu podzespołów pojazdów
- pracowni elektromechaniki pojazdowej
- pracowni diagnostyki podzespołów pojazdów samochodowych

Młodzież w ramach współpracy z firmą Inter Cars uczestniczy w programie “Młode Kadry”. W ramach tego programu prowadzone są cykliczne szkolenia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Łukasińkiego. Uczniowie zdobywają wiadomości i doskonalą umiejętności związane ze skrzyniami biegów typu DSG i sprzęgieł typu 2CT, pasków rozrządu, nowoczesnych urządzeń serwisowych, rozwiązań  w dziedzinie oświetlenia samochodowego i elektroniki pojazdowej.

Aktualnie uczniowie szkolą się na temat łożysk samochodowych i napędów układu rozrządu.

Ponadto uczniowie biorą udział w różnorodnych zawodach i konkursach m.in.: “Z energetyką w przyszłość”, w “Ogólnopolskim Młodzieżowym Turnieju Motoryzacyjnym”, gdzie młodzież z kl. III elektromechaniki pojazdów samochodowych pod opieką mgr inż. Mirosława Rećko zdobyła wyróżnienie.

W roku szkolnym 2016/2017 w ramach programu Młode Kadry  odbyły się szkolenia:

16.11.2016 - CONTITECH - układy rozrządów

28.11.2016  - NTN SNR - łożyska

W ramach programu "Z techniką w lepszą przyszłość" uczniowie klas pierwszych gimnazjum poznali tajnki zawodu mechanik i elektromechanik pojazdów samochodowych. Zajęcia przeprowadzili nauczyciele branży samochodowej: W. Pryt, M. Rećko, J. Świąć i Z. Sambor.

W maju 2017r. uczniowie CKZiU uczestniczyli w finale Wojewódzkiego Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego. Nasz team zajął 8 miejsce na 10 startujących drużyn. Ekipa ZSSB (z tej samej klasy) zajęła miejsce 4. Wygrali gospodarze – drużyna z Żarnowca i pojechali na finał ogólnopolski.

W roku szkolnym 2017/2018 kontynuujemy realizację programu "Z techniką w lepszą przyszłość", w ramach którego odbyły się zajęcia dla gimnazjalistów prowadzone przez K. Nitę, M. Rećko, J. Świąć.

Nauczyciele dbają o podnoszenie swoich kwalifikacji i uczestniczyli w szkoleniu teoretyczno - praktycznym na temat "Obsługa układów TPMS". Zajęcia przeprowadził pan Dariusz Walisiak - przedstawiciel firmy HAMATON. Ponadto odbyło się szkolenie firmy ZF – "Skrzynie automatyczne" organizowane przez Inter Cars Częstochowa.

W dniu  28.06.2018  firma Snap-on przeprowadziła szkolenie  dotyczące diagnostyki układu Common Rail na przykładzie silnika M9R przy wykorzystaniu diagnoskopów firmy SUN.

Szkolenie zostało zorganizowane we współpracy z Inter Cars Częstochowa i odbyło się w CKZiU przy ul. Łukasińskiego 32/38.

Branża samochodowa po raz trzeci uczestniczyła w Targach Szkolnych " Zawodowiec", które odbyły się w dniach 13- 14 marca 2019r. w Hali Sportowej Częstochowa przy ulicy Żużlowej. Podczas targów przedstawiciel firmy ELRING przeprowadził szkolenie  na temat  budowy i montażu uszczelek podgłowicowych oraz pozostałych uszczelnień.

W dniu 22.03.2019 przy ul  Łukasińskiego 32/38 odbyła się  prelekcja funkcjonariuszy Staży Miejskiej poruszająca tematy przemocy i najczęstszych uzależnień dotyczących współczesnej młodzieży.

W bieżącym roku szkolnym kontynuowana jest realizacja programu "Młode Kadry". Uczniowie wzięli udział w szkoleniu na temat zastosowania łożysk w pojazdach oraz zostali przeszkoleni na temat budowy, wymiany i regulacji elementów układu rozrządu.

Branża samochodowa po raz czwarty uczestniczyła w Targach Szkolnych " Zawodowiec", które odbyły się w dniach 4 - 5 marca 2020r. w Hali Sportowej Częstochowa przy ulicy Żużlowej. Uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w szkoleniach  Show Car, zorganizowanych przez Inter Cars.

Pomimo trudnego czasu pandemii, prowadzone są szkolenia w formie online przez  Inter Cars S.A. Nauczyciele pogłębili swoje wiadomości na szkoleniach "Varta - system start - stop" i "Akumulatory Varta".

 

 

 

 

Współpracujemy

Skontaktuj się z nami

Dyrekcja Centrum

42-200 Częstochowa
ul. Przechodnia 11/15
tel. +48 34 324 24 81, +48 34 324 32 20
fax: +48 34 324 17 06
email: sekretariat@ckziu.eu
elektroniczna skrzynka podawcza: ePUAP CKZiU